Akyaka Azmak

Gökova Körfezi'ne, Akyaka Limanına dökülen Kadın Azmak  suyu bölgenin zenginliklerinin başında gelir.

 Eskiden kadınların köylerden gelip çamaşır yıkadıkları bu su Kadın Azmağı adını almıştır.

 Akyaka Azmak  suyunun kenarında yürümenizi muhteşem doğayı yaşamanızı öneririz.

 Akyaka Azmak  tatlı su olup, suyun üzerinde ve sazlıkların arasında başka hiçbir yerde göremeyeceğiniz birbirleri ile uyum içinde yaşayan ördekler, yaban kazları, karatavuklar, kunduzlar, leylekler yaşar. Sevimli su samurları yörenin dikkat çekici unsurlarıdır. Bu muhteşem manzara karşısında Akyaka Azmak  kıyılarından ayrılmak istemeyeceksiniz.

 Kıyı boyunca uzanan balık restoranlarında taze balık yiyebilir ve suyun akvaryum berraklığındaki güzelliğini seyredebilirsiniz.

 Akyaka Azmak  suyunun serinliği çok özeldir. Yazın çok sıcak havalarda bile su serinliğini korur. Bu soğuk su balıkların yumurta cennetidir. Birçok balık türü, yılan balıkları ve 10 kg varan levrek balıkları berrak suyun içinde süzülmektedir. Akyaka Azmak  suyu sazlıkların arasından saatte 5 mil süratle akarak denize dökülür.

 Akyaka Limanından kalkan Akyaka Azmak  tur tekneleri suyun hızına karşı koyarak ters istikamette ilerlerler. Akyaka'ya gelen herkesin bu turlara katılması ve doğanın içindeki bu cenneti yaşaması hayatınız boyunca unutulmaz anlar olarak hafızanızda kalacağından eminiz.

 Akyaka Azmak  turları 30 ile 45 dakika arasında sürmektedir. Su o kadar berraktır ki, derenin dibinden uzanan otları, yosunları, bitkileri yapraklarına kadar görebilirsiniz. Sanki gerçek bir orman duygusu yaşatır insana.

 Teknenin yanından geçen balık sürülerini görünce, elinizi uzatıp yakalamak isteyebilir, gördükleriniz ve hissettiklerinizin karşısında turun bitmemesini isteyebilirsiniz. Adeta zamanın durduğunu ve turun tadının damağınızda kaldığını hissedebilirsiniz.

 Akyaka Azmak  için doğa harikası ve bir yeryüzü cenneti diyebiliriz.